Własna firma czy etat?

Wiele osób w swojej drodze zawodowej często staje przed dylematem: praca na etacie czy własna firma?

 

Są to zarówno ludzie z dużym bagażem doświadczeń zawodowych, jak i ci stawiający pierwsze kroki na rynku pracy.

 

Jeszcze do niedawna odsetek osób zakładających własną działalność gospodarczą był stosunkowo niewielki. Wiązało się to ze skomplikowaną procedurą, mnogością przepisów prawnych i niestabilnym rynkiem. Aktualnie, dzięki wprowadzonym udogodnieniom, znacznie większa część Polaków decyduje się na założenie własnej firmy.

 

Czy będziemy prowadzili swój biznes, czy pracowali na etacie, to musimy się liczyć z tym, że każda z tych form realizacji kariery zawodowej ma swoje blaski i cienie. Prześledźmy zatem, jakie korzyści, a jakie wady czekają na nas w przypadku pracy na etacie i prowadzeniu własnej firmy.

 

Zalety pracy na etacie:

 

1. Poczucie bezpieczeństwa

Pracując na etacie pracownik ma zapewnione stałe zatrudnienie, nie grozi mu nagła utrata pracy, co miesiąc otrzymuje pensję, nie musi samodzielnie poszukiwać zleceniodawców, podlega szerokiej ochronie prawnej. Nie ma ryzyka utraty składników majątkowych.

To zdecydowanie większa pewność, niż w sytuacji prowadzenia własnej firmy, gdzie o wszystko przedsiębiorca musi zadbać samodzielnie.

 

2. Możliwość korzystania z płatnego urlopu wypoczynkowego

Pracując na etacie ma się prawo do płatnego urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni, często z dofinansowaniem firmy. To  bardzo atrakcyjna propozycja  w porównaniu do przedsiębiorcy, któremu nikt za urlop nie zapłaci, a który bardzo często na urlop nie może sobie pozwolić. Szczególnie, jeśli nikogo nie zatrudnia i pracuje sam.

 

4. Możliwość pójścia na zwolnienie lekarskie podczas trwania choroby

Podczas choroby osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę (będąca na L4) otrzymuje 80% wynagrodzenia za czas zwolnienia. Co oznacza, że nie musi się martwić o swoje dochody i będzie w stanie się utrzymać w tym czasie. Daje to większą pewność i bezpieczeństwo.

 

5. Wyższa emerytura

Osoby prowadzące własną firmę należą do grupy społecznej z najniższymi emeryturami.

Wynika to z faktu, że zdecydowana większość opłaca najniższe możliwe składki zusowskie.
Składki pracownika zatrudnionego na etacie liczy się procentowo, czyli uzależnione są od dochodu. Im więcej dany pracownik zarobi, tym więcej będzie zmuszony oddać do ZUS-u.
Sytuacja ma się inaczej z osobami zajmującymi się własnym biznesem, bowiem składki nie są zależne od tego, ile w danym miesiącu będzie w stanie zarobić. Przepisy precyzują, że przedsiębiorcy płacą składkę do ZUS od 60 proc. średniego wynagrodzenia.

 

 

Wady pracy na etacie:

 

1. Konieczność realizacji zadań zawodowych w określonych godzinach

Niestety, praca na etacie to przestrzeganie określonych godzin pracy, wynikających z podpisanej umowy. To powoduje również, niemożność pójścia do lekarza czy umówienia się w urzędzie.

 

2. Posiadanie szefa i określonego zakresu obowiązków

Pracując na etacie pracownik zobligowany jest do wykonywania ściśle określonych poleceń i obowiązków wynikających z umowy i regulaminów pracy. Ponadto czasami zdarza się, że szef zleca coś, co nie leży w gestii danego pracownika, natomiast musi być przez niego wykonane. Co z kolei może skutkować pozostawaniem po godzinach.

 

3. Stagnacja i nuda

Wiele osób zatrudnionych na etacie często narzeka na zbyt dużą monotonię, nudę i konieczność wykonywania wciąż takich samych obowiązków. Po pewnym czasie zaczyna brakować wyzwań, zmian i ambitnych projektów. Powoduje to frustrację, złość, a w konsekwencji wypalenie zawodowe.

 

 

Zalety działalności gospodarczej:

 

1. Swoboda w działaniu, brak szefa, brak sztywnych godzin pracy

Prowadząc firmę to przedsiębiorca sam jest dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem. Może realizować takie projekty, które sprawiają mu satysfakcję, ma elastyczny czas pracy (może pracować wcześnie rano lub późno w nocy), nikt go nie nadzoruje i nie deleguje kolejnych obowiązków oraz zadań. W końcu, to on decyduje o kierunku rozwoju swojej działalności i wyznacza kolejne cele.

 

2. Możliwość wrzucenia w koszty wszystkich wydatków związanych z prowadzeniem firmy (np. księgowość, czynsz, paliwo, telefon, zakup komputera, etc.),

Dzięki temu może obniżyć podatek (w podatku liniowym i skali podatkowej), który należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Jeśli będzie miał wysokie koszty, to podatek dochodowy go ominie lub będzie naprawdę niewielki. A zaoszczędzone w ten sposób środki będzie mógł zainwestować w rozwój biznesu.

 

Wady działalności gospodarczej:

 

1. Konieczność samodzielnego opłacania składek ZUS i podatku

Niestety, to największe obciążenie przedsiębiorcy. Jest ono stałe i musi być opłacone niezależnie od tego, czy ma on przychód w danym miesiącu czy nie. Co więcej, jeśli nie zatrudnia księgowej, to na nim spoczywa obowiązek ich zapłaty, pilnowania terminów i składania wszelkich deklaracji.

 

2. Niska emerytura

Wynika z faktu, że zdecydowana większość przedsiębiorców opłaca najniższe możliwe składki zusowskie, ze względu na to, aby ciąć koszty i móc w stanie funkcjonować na rynku. Należy mieć świadomość, że składki na ZUS są olbrzymim comiesięcznym obciążeniem, szczególnie jeśli dopiero rozpoczęło się działalność i nie ma się zbyt wielu klientów lub nie ma ich wcale.

 

3. Opłacanie dodatkowej składki chorobowej

Jeżeli dany przedsiębiorca będzie chciał skorzystać ze świadczenia chorobowego, to bezwzględnie musi być ono opłacane co najmniej przez 90 dni. Każdorazowe spóźnienie uznane jest za zerwanie ubezpieczenia i termin liczony jest od początku.  

Warto pamiętać, że za okres choroby nie opłaca się składek społecznych. Decydując się na opłacanie składek chorobowych trzeba wziąć pod uwagę to, że wysokość chorobowego nie będzie duża (odpowiednio dla osób opłacających mały ZUS wyniesie ok. 9,5zł netto/dzień, zaś dla osób opłacających normalny ZUS ok. 42zł netto/dzień). Konsekwencją w przypadku choroby jest brak prawa do zasiłku chorobowego, jeśli nie opłaca się składek chorobowych.

 

4. Niepewność zarobków

Prowadząc firmę to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek pozyskiwania klientów, realizacji zleceń. W gorszych okresach lub przy opóźnionych płatnościach, a czasami ich braku staje on w bardzo problematycznej sytuacji, która może skończyć się nawet bankructwem.