Szukasz pracy? Zajrzyj na targi pracy

Poszukiwania pracy nie zawsze muszą sprowadzać się do przeglądania ogłoszeń zamieszczonych w lokalnej prasie czy na portalach ogłoszeniowych. Jeżeli bezskutecznie szukasz zatrudnienia od dłuższego czasu, to może pora wybrać się na targi pracy?

Targi pracy to specyficzne przedsięwzięcie, za którym często stoją sami pracodawcy, organizacje ich zrzeszające lub… uczelnie. Tak, wiele uczelni decyduje się ułatwić swoim absolwentom pierwsze kroki na rynku pracy i współuczestniczy w organizacji targów pracy. Niezależnie jednak od podmiotu, który dba o kwestie organizacyjne, targi pracy można uznać za jedno z narzędzi przydatnych w trakcie poszukiwania zatrudnienia.

Gdzie szukać informacji o targach pracy?

W ciągu roku kalendarzowego targi pracy odbywają się we wszystkich największych miastach w Polsce. Zdarza się, że takie wydarzenia niezależnie od siebie organizuje kilka podmiotów. Przykładowo w 2016 r. są już zaplanowane targi pracy w Warszawie (Targi Praca.pl odbędą się 9–10 marca) i Gdańsku (Inżynierskie Targi Pracy zaplanowane 16–17 marca). Gdzie szukać informacji na temat targów?

Podstawowym narzędziem, za pomocą którego zorientujesz się, kiedy i gdzie odbędą się targi, jest wyszukiwarka internetowa. Po wpisaniu w pasek wyszukiwarki fraz „targi pracy Gdańsk”, „targi pracy Łódź” czy „targi pracy Wrocław” poznasz nie tylko terminy targów, lecz także listę pracodawców, którzy się na nich pojawią.

Informacje na temat targów są podawane również w lokalnej prasie i telewizji. Dobrze zatem na bieżąco zaglądać także do takich źródeł.

Jak się przygotować do spotkania z potencjalnymi pracodawcami?

Na targach pracy pracodawcy mają swoje stoiska i reprezentantów. Jak się przygotować do spotkania z nimi? Takie wydarzenie to doskonała okazja, by sprawdzić, czy dana firma organizuje rekrutację i jakie wymagania stawia przed potencjalnymi kandydatami. Ponieważ każdy podmiot jest reprezentowany przez pracowników, możesz porozmawiać również o warunkach zatrudnienia.

Skoro targi pracy to spotkanie z pracodawcami, dobrze jest przygotować komplet dokumentów aplikacyjnych – CV i list motywacyjny. Szczególnie cenny może być ten drugi. Targi pracy trwają zazwyczaj dwa dni, co oznacza, że list możesz przygotować już po rozmowie z przedstawicielami wybranych firm i może on być dopasowany do ich oczekiwań.

A może rozmowa z doradcą zawodowym?

Targi pracy to więcej niż tylko możliwość zorientowania się, jak wygląda rynek pracy, jakie wymagania mają poszczególne firmy i na jakie stanowiska aktualnie rekrutują. Na większości takich wydarzeń swoje stanowiska mają doradcy zawodowi (często jako przedstawiciele agencji zatrudnienia), coachowie czy nawet psychologowie.

Jako osoba poszukująca pracy możesz nie tylko skorzystać z pomocy choćby doradcy zawodowego, który przejrzy twoje dokumenty aplikacyjne i wskaże w nich błędy, lecz także wziąć udział w panelach dyskusyjnych i wykładach. W ich trakcie możesz zdobyć cenne informacje na temat rekrutacji i autoprezentacji.

Targi, targi i… po targach. Co dalej?

Zdarza się, że osoby spełniające wymagania pracodawcy przechodzą rozmowę kwalifikacyjną… na targach pracy. To nierzadkie zjawisko – przeciwnie, większość firm decyduje się uczestniczyć w takim wydarzeniu, bo jest zainteresowana uzupełnieniem braków kadrowych.

Jeżeli nie będziesz miał okazji wziąć udziału w rozmowach w trakcie trwania targów, to nic straconego. Gdy zostawisz dokumenty aplikacyjne, możesz spodziewać się w najbliższych tygodniach, że telefon się rozdzwoni. Potraktuj udział w takim wydarzeniu również jako możliwość zorientowania się w oczekiwaniach pracodawców. Być może ukończenie dodatkowego kursu lub zdobycie certyfikatu językowego otworzy przed tobą drzwi do spektakularnej kariery.