Szukasz pracy? Skup się na swoim rozwoju

Straciłeś pracę? Czas się z tym pogodzić i… zabrać się do pracy! Bezrobocie to nie wakacje – regularne przeszukiwanie ofert pracy jest mozolne. Jak powinieneś wykorzystać czas pozostawania bez pracy?

 

Utrata zatrudnienia i moment powrotu na rynek pracy to sytuacje, z którymi nie wszyscy sobie radzą. To naturalne. Ponowne poszukiwania wakatu są stresujące, wymagają przygotowania dokumentów aplikacyjnych, regularnego przeglądania ogłoszeń o pracę… Szczególnie boleśnie utratę pracy odczuwają osoby posiadające zobowiązania. Kredyt hipoteczny, konieczność utrzymania rodziny… To nie zawsze czynniki pozytywnie motywujące do poszukania zatrudnienia. Przeciwnie mogą one skutecznie paraliżować przed wzięciem spraw we własne ręce. Niezależnie od tego, czy szukasz pierwszej pracy, czy kolejnej, sprawdź, jak wykorzystać czas bezrobocia, by się rozwijać.

 

 

Gdy masz niewielkie szanse na znalezienie pracy w zawodzie

 

Na rynku nie brakuje zarówno zawodów deficytowych, jak i nadwyżkowych. Nawet najbardziej doświadczona sekretarka będzie miała problem ze znalezieniem zatrudnienia, za to tester oprogramowania dostanie kilka, jeżeli nie kilkanaście, propozycji pracy każdego dnia. Jeżeli doskonale wiesz, że znalezienie pracy w twoim zawodzie nie będzie łatwe, to powinieneś rozważyć możliwość przekwalifikowania się.

Niedopasowanie zawodów do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy jest tematem wielowątkowym. Na świecie pracownicy mają świadomość, że wyuczony w młodości zawód – prędzej czy później – będą musieli zmienić. W Polsce wciąż nie jest to tak oczywiste. Jeżeli jednak nie masz szans na zatrudnienie, to najlepszym rozwiązaniem będzie przekwalifikowanie się. Wykorzystaj czas bezrobocia, by zdobyć nowe umiejętności. Na rozpoczęcie np. kursu krawiectwa czy studiów podyplomowych z zakresu testowania oprogramowania nie musisz wcale wydawać pieniędzy – sprawdź, czy nie możesz liczyć na pomoc urzędu pracy. Te nie tylko organizują kursy, na których można zdobyć zawód, lecz także przyznają dofinansowania do studiów.

 

 

A może kurs językowy?

 

W większości branż znajomość co najmniej jednego języka obcego jest niezbędna, by otrzymać zaproszenie na rozmowę o pracę. Czas bezrobocia możesz wykorzystać, pogłębiając znajomość języka obcego lub rozpoczynając naukę nowego. Jeżeli jesteś zainteresowany poziomem zaawansowanym, to będziesz musiał samodzielnie opłacić zajęcia. Inaczej jednak wówczas, gdy interesuje cię poziom podstawowy.

Kursy językowe dla początkujących organizują m.in. wspomniane już urzędy pracy. Możliwość uczestniczenia w nich mają osoby zarejestrowane w urzędzie pracy, które zgłoszą taką chęć. Jeżeli zarejestrowałeś się w urzędzie pracy i masz status osoby bezrobotnej, to dowiedz się, czy w najbliższym czasie będą odbywały się kursy językowe. Powinieneś pamiętać, że to nie tylko szansa na poznanie języka obcego, lecz także regularne wychodzenie z domu. Zasiedzieć się w domu jest niezwykle łatwo – konieczność uczestniczenia w zajęciach sprawi, że nie będziesz narażony na taką sytuację.

 

 

Rozwijaj się, zajmij się swoim hobby

 

Poszukiwania pracy są męczące, wymagają poświęcenia wielu godzin. Nie zapomnij jednak, by o siebie zadbać. Jak? Zapisz się na ćwiczenia fizyczne odbywające się np. w lokalnie działającym domu kultury, rozwijaj swoje zainteresowania. Być może masz hobby. Jeżeli tak, to poświęć mu więcej czasu niż dotychczas. Dlaczego?

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawcy zadają wiele pytań. Większość dotyczy doświadczenia i wykształcenia potencjalnemu pracownikowi. Jeżeli w swoim życiu byłeś na rozmowie kwalifikacyjnej, to z pewnością doskonale wiesz, o czym mowa. A czy zdarzyło ci się, że rekruter pytał o to, co robiłeś w trakcie bezrobocia? Rozwijanie swoich zainteresowań czy uczestniczenie w kursie językowym w przerwie między jednym zatrudnieniem a drugim, pozwala udzielić konkretnej odpowiedzi na to pytanie. W ten sposób możesz też pokazać siłę charakteru – jesteś osobą, która nie poddaje się po porażce, lecz dalej walczy i każdej sytuacji jest w stanie wynieść coś dobrego.