Praca zdalna czy stacjonarna?

Masz dość porannego wstawania, wiecznych korków i szefa nad głową? Chciałbyś pracować z dowolnego miejsca na świecie? A może nie wyobrażasz sobie pracy w zaciszu domowym, bez gwaru, rozmów, koleżanek i kolegów z pracy?

 

Prześledźmy zatem, jakie są blaski i cienie pracy stacjonarnej i zdalnej.

 

 

Coraz częściej pracodawcy skłonni są stosować elastyczne formy zatrudnienia i umożliwiać pracownikom wykonywanie powierzonych obowiązków z domu lub innego miejsca, gdzie mogą połączyć się z Internetem.

 

Jest to efektem mniejszych kosztów po stronie firmy, a także preferencji niektórych grup zawodowych. Głównie dotyczy to tak zwanych wolnych zawodów (tłumaczy, copywriterów, marketerów, dziennikarzy).

 

W sieci pojawia się znacznie więcej ogłoszeń związanych z pracą zdalną. Z całą pewnością pracując zdalnie mamy nieporównywalnie więcej komfortu i sami dysponujemy swoim czasem. Praca w takiej formie, to świetna oferta dla osób z niepełnosprawnościami, studentów, a przede wszystkich młodych mam, które bardzo często nie mogą wrócić na rynek pracy. Taki system pracy pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, który zwyczajowo tracimy na dojazdy do pracy. 

 

Z drugiej strony, praca zdalna, najczęściej wykonywana jest w domu, co może negatywnie odbić się na relacjach rodzinnych. Brak wyznaczenia konkretnych godzin przeznaczonych na pracę, może skutkować zanikiem granicy pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym.

 

Pracując stacjonarnie mamy jasno określone godziny pracy, natomiast pracując zdalnie dość szybko może okazać się, że pracy poświęcamy zbyt dużo lub zbyt mało czasu. Najczęściej jest to wynikiem braku samodyscypliny i umiejętności zarządzania czasem.

 

Wiele osób potrzebuje jasno określonych zasad, reguł i zewnętrznej dyscypliny. Daje im to poczucie bezpieczeństwa. W takiej uporządkowanej strukturze zdecydowanie lepiej funkcjonują. Brak szefa, nadzoru i jasno określonych zadań, u tych osób znacznie obniżają ich efektywność.

 

Praca zdalna wiąże się z koniecznością wyznaczenia celów, zadań, a przede wszystkim terminów i restrykcyjnego trzymania się ich. Dlatego też w pracy zdalnej lepiej sprawdzą się osoby zorganizowane i zdyscyplinowane. Praca zdalna pozwoli również na rozwijanie własnych pasji.

 

Praca stacjonarna daje nam poczucie przynależności do społeczeństwa. Obawa przed wykluczeniem społecznym jest dość powszechnym zjawiskiem. Osoby towarzyskie, komunikatywne, łatwo nawiązujące kontakty, nie do końca odnajdą się w pracy zdalnej. Może ona destrukcyjnie wpłynąć na ich samopoczucie, motywację i efektywność.

 

Praca zdalna to najczęściej praca wykonywana samodzielnie. Jeśli do tej pory pracowałeś w biurze, nawiązałeś tam znajomości i przyjaźnie, zmiana trybu pracy może Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. 

 

Ucięcie krótkiej pogawędki z kolegami z pracy  jest dobrą i efektywną przerwą od wykonywanych obowiązków. W efekcie takich rozmów, nabieramy więcej sił do kontynuowania dotychczasowej pracy lub rozpoczęcia realizacji nowych zadań.

 

Pracując w domu, jesteśmy pozostawieni sami sobie, ze swoimi bolączkami, sprawami, problemami, co może negatywnie odbić się na naszej motywacji do realizowanych projektów.

 

W naszej rzeczywistości praca zdalna pozostaje nadal niedoceniona i najczęściej traktowana jest jako dodatkowa forma zarobku. Oczywiście nie wszyscy są stworzeni do pracy w takiej formie, aczkolwiek w najbliższych latach, chociażby ze względu na rozwój technologii lub rosnące koszty pracy, będzie stawała się coraz bardziej popularna i zyskiwała na znaczeniu.