Na co zwracać uwagę w ogłoszeniach o pracę?

Aktualnie na rynku funkcjonuje wiele różnego rodzaju portali rekrutacyjnych, gdzie znaleźć można szereg, potencjalnie interesujących nas ogłoszeń o pracę.

Przeglądając je warto zwrócić uwagę na pewne elementy, które pozwolą nam uniknąć późniejszych rozczarowań.

Co zatem jest istotne w ogłoszeniach o pracę, jakich ogłoszeń szukać, a czego się wystrzegać?

 

Kluczowe informacje w ogłoszeniu

Zanim zdecydujemy się odpowiedzieć na konkretne ogłoszenie i przesłać swoje CV, sprawdźmy następujące informacje:

·         miejsce publikacji

·         częstotliwość publikacji

·         zawartość ogłoszenia

·         dane i kontakt

 

Miejsce publikacji

Starajmy się odpowiadać na ogłoszenia zamieszczane w renomowanych i rzetelnych portalach rekrutacyjnych, które gwarantują pewien standard usług. Mamy wówczas większą pewność, że ogłoszenie pochodzi od wiarygodnej firmy, a nie podejrzanego pracodawcy.

Skąd wynika większa pewność i wiarygodność? Takie ogłoszenia są najczęściej płatne, szczegółowo weryfikowane i sprawdzane.

Starajmy się unikać mało znanych portali, a jeśli ogłoszenie znalezione w takim serwisie nas zainteresuje, dokładnie sprawdźmy firmę, która je zamieściła.

 

Częstotliwość publikacji

To bardzo ważny aspekt, który należy sprawdzić. Jeśli konkretne ogłoszenie pojawia się cyklicznie, może oznaczać, że pracodawca bada rynek i w tej chwili nie szuka pracowników lub rotacja na danym stanowisku jest bardzo duża. Często pojawiające się ogłoszenie, powinno zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę.

Zawartość ogłoszenia

Szczególną uwagę należy zwrócić na zakres obowiązków i wymagania oraz realnie ocenić swoje szanse. Ogłoszenie powinno zawierać także krótki opis historii i działalności firmy oraz dane kontaktowe. Opis stawianych wymagań oraz obowiązków powinien być dokładny, szczegółowy i jak najmniej enigmatyczny. Warto sprawdzić, czy dany pracodawca przewiduje dodatkowe bonusy (np. opieka medyczna, szkolenia).

 

Dane i kontakt

Ogłoszenie powinno zawierać pełne dane kontaktowe: adres, numery telefonów, adres strony www, z której możemy dowiedzieć się znacznie więcej o formie i jej działaniu. Brak tych danych lub podanie tylko i wyłącznie nieprofesjonalnego maila (np. rekrutacjaprawnik@wp.pl) powinno wzbudzić naszą czujność.

 

 

Czego unikać?

Zdecydowanie powinniśmy unikać ogłoszeń, w których:

·         nie ma podanej nazwy firmy lub podano jedynie bezpłatny adres mailowy lub telefon

·         trzeba wysłać skan naszego dowodu osobistego, celem weryfikacji.