Jak czytać ogłoszenia o pracę?

Szukasz pracy? Codziennie przeglądasz dziesiątki, jeżeli nie setki ogłoszeń? Mimo że wysyłasz dokumenty aplikacyjne, odzew jest niewielki? Być możesz odpowiadając na ogłoszenia, faktycznie robisz przysługę oszustom – wysyłasz im swoje dane osobowe.

Poszukiwania pracy są żmudne, trudne i wymagają przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Umieszczamy w nich nasze dane osobowe – imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres poczty internetowej… Co w sytuacji, gdy oferta pracy została opublikowana nie w celu znalezienia pracownika, lecz wyłudzenia danych osobowych od osób poszukujących zatrudnienia?

Jeżeli poszukujesz pracy, to powinieneś wiedzieć, jak czytać ogłoszenia o pracę. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko, że twoje dane trafią do baz danych, które następnie zostaną sprzedane. Na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę? Oto najważniejsze.

Nieadekwatne do stanowiska wynagrodzenie

Praca biurowa za 6000 zł? Sprzątanie za 4000 zł? Zbyt wysokie wynagrodzenie powinno od razu wzbudzić twoją czujność. Rzeczywiście, miło by było tyle zarabiać, ale nie powinieneś się łudzić – pracodawców oferujących takie stawki za pracę biurową czy sprzątanie nie ma – takie wynagrodzenie proponuje się specjalistom.

Kuszące wynagrodzenie jest często wykorzystywane przez oszustów jako przynęta na osoby mniej zorientowane w realiach rynku pracy lub niedoświadczone, poszukujące zatrudnienia po raz pierwszy. Jeżeli za każdym razem wahasz się, czy wysłać dokumenty aplikacyjne, sprawdź, czy…

…pracodawca w ogłoszeniu się ujawnia

Charakterystyczne dla ogłoszeń o pracę umieszczanych w sieci przez oszustów jest to, że nie znajdziesz w nich informacji o pracodawcy, np. nazwy firmy. Jeżeli nazwa firma się pojawia, i tak warto sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje. Jak to zrobić? Najprościej będzie skorzystać z wyszukiwarki zamieszczonej na internetowej stronie CEIDG.

Poszukując pracy, powinieneś wiedzieć, że często można natknąć się na ogłoszenia, w których pracodawca się nie ujawnia. Wówczas mówi się o tzw. rekrutacji ukrytej. Takie ogłoszenia są jednak bardzo precyzyjne – zawierają szczegółowe informacje na temat zakresu obowiązków potencjalnego pracownika czy opis stanowiska, na którym zostanie on zatrudniony.

Co właściwie będziesz robił w firmie?

Przeglądane ogłoszenia o pracę powinieneś przeglądać również pod kątem tego, czy znajdują się w nich informacje, jaki będzie zakres twoich obowiązków. Zdarzają się ogłoszenia bez takich danych, ale wówczas pracodawca najczęściej decyduje się zamieścić szczegółowy opis stanowiska.

Jeżeli ogłoszenie o pracę nie zawiera szczegółowego opisu i po jego przeczytaniu nie wiesz, co miałbyś robić, to również zrezygnuj z aplikowania. Charakterystyczna dla ogłoszeń publikowanych przez oszustów jest właśnie skąpa ilość danych. Ma to służyć temu, by jak najwięcej osób wysłało dokumenty aplikacyjne.

Gdy masz zapłacić…

Pod żadnym pozorem nie odpowiadaj na ogłoszenia, w których podany jest numer konta lub numer telefonu, na który należy wysłać SMS. Strzeż się również ogłoszeń odsyłających do innych stron internetowych, na których trzeba wypełnić formularz, pozostawiając swoje dane – nie tylko kontaktowe, lecz także np. numer PESEL.

Jeżeli będziesz przeglądał ogłoszenia, zwracając uwagę na to, jak są skonstruowane, to nie tylko masz szansę uchronić się przed oszustami, lecz także ograniczyć liczbę wysyłanych odpowiedzi zwrotnych. W efekcie będziesz miał więcej czasu na rozwijanie w trakcie bezrobocia swoich zainteresowań czy odpoczynek.