Efektywne szukanie pracy. Czy na pewno wiesz, jak znaleźć zatrudnienie?

Poszukiwania pracy mogą zająć kilka tygodni lub nawet miesięcy. To, jak szybko znajdziesz nowe miejsce zatrudnienia zależy m.in. od efektywności twoich poszukiwań. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, szukając posady?

 

Bezrobocie to czas, gdy możesz odpocząć i jednocześnie powinieneś zmobilizować się do znalezienia nowej posady. By poszukiwania były owocne, powinieneś wiedzieć, na czym się skupić, przeglądając ogłoszenia o pracę. Równie istotne jest to, byś wiedział, gdzie szukać. Bo choć ofert pracy jest sporo zarówno w powiatowych urzędach pracy, jak i na internetowych portalach ogłoszeniowych, to znalezienie dobrej posady z godziwym wynagrodzeniem wcale nie jest proste.

 

Czego właściwie szukasz?

Po pierwsze musisz odpowiedzieć sobie, jaką branżą jesteś zainteresowany, lub jeszcze zwięźlej – jakiej posady poszukujesz. Choć może to wydawać się oczywiste, wcale takie nie jest. Wiele osób przegląda ogłoszenia od pierwszego do ostatniego opublikowanego w ostatnich dniach, zamiast skoncentrować się na przeszukaniu tych kategorii, którymi są bezpośrednio zainteresowane.

Jeżeli masz problem ze sprecyzowaniem stanowiska, jakiego poszukujesz, kieruj się dotychczasowym doświadczeniem. Staż, praktyki, ostatnie miejsce zatrudnienia… Największe szanse na znalezienie posady masz w tych branżach, w których pracowałeś dotychczas. Jeżeli nie masz doświadczenia i starasz się o pierwszą pracę, to pamiętaj o swoim wykształceniu.

 

Gdzie szukać?

Miejsc, w których możesz szukać ofert pracy jest naprawdę wiele. Poza urzędem pracy powinieneś pamiętać o internetowych portalach ogłoszeniowych, agencjach pracy i branżowej prasie. Jeżeli chcesz znaleźć zatrudnienie szybko, to powinieneś wybrać przynajmniej dwa źródła, które będziesz regularnie przeglądał w poszukiwaniu interesujących cię ofert pracy.

Branżowa prasa sprawdzi się głównie wówczas, gdy jesteś specjalistą. Wiele firm świadomie rezygnuje z zamieszczania ofert na internetowych portalach ogłoszeniowych na rzecz ogłoszeń umieszczanych na łamach prasy specjalistycznej, bo wie, że to właśnie tam fachowcy zajrzą w pierwszej kolejności.

 

Jak szukać?

Załóżmy, że zdecydowałeś się na regularne przeglądanie internetowych portali, na których są publikowane ogłoszenia o pracę. W jaki sposób przeglądać ogłoszenia i jak wybierać te najbardziej obiecujące, by nie okazało się, że przed komputerem spędzasz… cały dzień? Możliwości jest kilka, np. zapisanie się na newsletter. Wówczas nowe oferty – dopasowane do wcześniej określonych parametrów – będą wysyłane na twoją skrzynkę e-mail.

Część internetowych portali publikujących ogłoszenia o pracę pozwala zainteresowanym stworzyć również indywidualny profil. Takie rozwiązanie jest korzystne z kilku powodów – możesz szybciej odpowiadać na interesujące cię oferty, a także ogłaszać się w dziale „poszukuję zatrudnienia”.

 

Bezrobocie to nie czas lenistwa!

Czas bez pracy może być bardzo trudny. Owszem, kilka dni odpoczynku przyda się każdemu. Im później jednak zabierzesz się za poszukiwanie nowego zajęcia, tym większy problem możesz mieć ze zmotywowaniem się do codziennego przeglądania i odpowiadania na oferty. Jak zatem w pełni wykorzystać czas bezrobocia?

Nie musisz mieć pieniędzy, by zapisać się na kurs językowy – możesz skorzystać z oferty urzędu pracy i w ten sposób podnieść swoje umiejętności. Innym rozwiązaniem jest wolontariat. Dzięki niemu również możesz się rozwijać. Korzystając z powyższych rad, nie powinieneś mieć problemu z szybkim znalezieniem ciekawej, odpowiadającej twoim potrzebom posady.