Dziury w życiorysie - jak sobie z nimi poradzić?

Dłuższe przerwy widoczne w CV,  dla ewentualnego pracodawcy mogą być sygnałem ostrzegawczym i wzbudzić spore wątpliwości dotyczące kandydata na dane stanowisko pracy.

Z pewnością będą okazją do zadawania pytań. Czy można je „przemilczeć” w dokumentacji aplikacyjnej?

 

Skąd biorą się dziury w CV?

Zjawisko to jest dość powszechne i może wynikać z wielu różnorodnych przyczyn:

·         choroby

·         wypadków losowych

·         zwolnienia z poprzedniej pracy

·         chęci zrobienia sobie dłuższej przerwy

·         wychowania dzieci

 

Z całą pewnością nie należy tych przerw pomijać w swoim CV, a tym bardziej odbierać ich jako powodu do wstydu. To nic złego, znacznie gorszym rozwiązaniem jest ukrywanie tego zdarzenia, niż wyraźne zaznaczenie w CV.

Dwa rozwiązania

Jeśli znaleźliśmy się w takiej sytuacji, mamy do dyspozycji dwa wyjścia:

·         wykorzystać model CV funkcjonalnego

·         przygotować standardowe CV z wyraźnym zaznaczeniem przerw w pracy

 

CV funkcjonalne

Jeśli zależy nam na tym, aby CV było atrakcyjne dla przyszłego pracodawcy, mimo dość długiej przerwy w pracy, warto zdecydować się na ten model. Głównie wynika to z faktu, że to CV na pierwszym miejscu kładzie nacisk na umiejętności, a nie chronologiczny układ. W tym przypadku największego znaczenia nabierają konkretne umiejętności i sukcesy. Kariera zawodowa, wykształcenie odgrywają drugorzędną rolę i są bardzo mocno ograniczone.

 

 

 

 

CV chronologiczne

W tym przypadku, jeśli mamy długą przerwę w pracy, możemy zaznaczyć datę rozpoczęcia ostatniej pracy, bez podawania konkretnej daty jej zakończenia (tę kwestię będzie można wyjaśnić później w czasie rozmowy kwalifikacyjnej).

Warto podkreślać w CV, że w czasie przerwy podnosiliśmy swoje kwalifikacje, uczestniczyliśmy w kursach, szkoleniach, studiach podyplomowych, etc. To pokazuje, że nie zmarnowaliśmy tego czasu, że jesteśmy aktywni, przedsiębiorczy, rozwijamy swoje umiejętności, które mogą okazać się przydatne w przyszłej pracy.

To pozwoli zatrzeć i zniwelować nasze luki w życiorysie i jest znacznie lepiej odbierane przez pracodawców.

Ważne, abyśmy pamiętali, że ukrywanie przerw w pracy prędzej czy później wyjdzie, a wówczas możemy stracić szanse na znalezienie zatrudnienia. Oznacza to, że nie możemy świadomie pomijać w swoim CV przerw w pracy. Należy natomiast odpowiednio je komunikować, mając w pamięci, że każda informacja zawarta w CV może wzbudzić chęć do zadawania pytań.