Czy musisz samodzielnie zaplanować swoją ścieżkę kariery?

„Kariera” to słowo, które nie jest obce nawet gimnazjalistom. Rzeczywiście to już w szkole podejmujemy pierwsze decyzje, które później – w dorosłym życiu – zaważą na tym, czy to my będziemy mieć problemy z odnalezieniem się na rynku pracy, czy to pracodawcy będą zabiegać o nas.\

 

 

W szkole przechodzimy przez całą paletę przedmiotów – humanistyczne, ścisłe, rozwijające fizycznie… Trudno wymagać byśmy byli najlepsi we wszystkim, dlatego też większość z nas koncentruje się na kilku wybranych dziedzinach. Wiedzę z wybranych zajęć rozwijamy bardzo skrupulatnie, np. na kołach naukowych. Ale piątki w dzienniku (czy nawet w indeksie) wcale nie gwarantują, że odnajdziemy się na rynku pracy. Jeżeli nie chcesz mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w przyszłości, to powinieneś wiedzieć, jak przygotować się do wyboru zawodu.

 

 

Przedmioty, które lubisz będą wskazówką

 

Załóżmy, że uwielbiasz matematykę. Zarówno proste, jak i bardzo skomplikowane zadania nie stanowią dla ciebie problemu – jesteś w stanie cierpliwie przeanalizować każdy problem i znaleźć właściwe rozwiązanie. Inny przykład: jesteś osobą, która nie jest w stanie wysiedzieć 10 minut na kanapie, wciąż musisz być w ruchu, uwielbiasz ćwiczyć, a siłownia to twój drugi dom. Nasze zainteresowania dużą mówią o nas. Wybierając zawód niezgodny ze swoimi upodobaniami i temperamentem, będziemy mieć poważny problem, by się w nim spełniać. Jak zatem planować karierę?

Pierwszym krokiem jest określenie, które przedmioty cię interesują. Jeżeli jest to matematyka, to szukaj zawodu, w którym będziesz miał dostęp do matematycznych problemów, będziesz musiał uruchomić swoją analityczną część swojego umysłu. Przykładem jest choćby zawód księgowego czy programisty. W każdym z nich będziesz musiał wykazać się znajomością zagadnień z zakresu matematyki i dużą cierpliwością. Z kolei zawodem, o którym możesz pomyśleć wówczas, gdy jesteś aktywny i uwielbiasz przebywać ze znajomymi jest choćby trener personalny.

 

 

Zainwestuj w spotkanie z doradcą zawodowym

 

Jeżeli chodzi o wybór zawodu, to wciąż niewiele osób decyduje się na to, by skorzystać z porady specjalisty. Tymczasem w całej Polsce działają doradcy zawodowi. Takich można znaleźć m.in. na uczelniach wyższych. Ukończyłeś gimnazjum? Zdałeś maturę? Świetnie, ale zanim pójdziesz o krok dalej, pomyśl o tym, by spotkać się z doradcą zawodowym. W czym będzie on mógł ci pomóc?

Doradca zawodowy to osoba na co dzień zajmująca się pracą z osobami zainteresowanymi wytyczeniem ścieżki kariery lub chcącymi się przekwalifikować. W swojej pracy specjalista ten wykorzystuje szereg narzędzi (np. testy), za pomocą których może pomóc osobom zgłaszającym się do niego. Na spotkaniu z doradcą zawodowym określisz przede wszystkim swoje silne i słabe strony. Mimo wszystko większość z nas ma problem z ich dostrzeżeniem. Mając wiedzę o swoich atutach i wadach, nie tylko otrzymasz informacje o zawodach, w jakich byś się sprawdził, lecz także będziesz mógł zacząć pracę nad swoimi słabymi stronami.

 

 

By uniknąć kosztownych pomyłek

 

Wybór zawodu nie jest łatwy, a decyzja ta nie powinna zostać podjęta pod wpływem chwili. Jeżeli zależy ci na uniknięciu kosztownych pomyłek (np. konieczności zmiany kierunku studiów czy niemożności znalezienia pracy po zakończeniu edukacji), to powinieneś zrobić wszystko, by wybrać mądrze i zgodnie z własnymi predyspozycjami. Nie musisz przy tym zdawać się wyłącznie na siebie czy swoich najbliższych – możesz skorzystać z pomocy specjalistów, czyli wspomnianych doradców zawodowych.

Wiele młodych osób rezygnuje ze spotkania z doradcą zawodowym, bo obawia się m.in. kosztów. Niesłusznie, bo doradcy zawodowi praktykujący w gabinetach znajdujących się na terenie uczelni nie tylko nie pobiorą opłaty, lecz także mogą skontaktować cię z osobami studiującymi już konkretne kierunki, byś mógł z nimi porozmawiać i rozwiać swoje wątpliwości. Takie rozwiązanie po prostu się opłaca.