5 powodów, dla których warto przygotować list motywacyjny

Poszukujesz pracy i przygotowałeś CV? Niestety może się okazać, że ten dokument będzie niewystarczający, by otrzymać dobrą posadę. Oto 5 powodów, dla których – szukając pracy – powinieneś przygotować również list motywacyjny.

 

Współcześnie CV uchodzi za podstawowy dokument, który kandydaci poszukujący zatrudnienia wysyłają w odpowiedzi na interesujące ich ogłoszenia o pracę. To właśnie w CV umieszcza się podstawowe dane osobowe, informacje o wykształceniu, dotychczasowym doświadczeniu i zainteresowaniach. Ponieważ CV jest dziś bardzo popularne w rekrutacji pracowników, większość osób poszukujących pracy ogranicza się do przygotowania tylko tego dokumentu, rezygnując tym samym z napisania listu motywacyjnego. Czy słusznie? Jeżeli dotknęło cię bezrobocie lub szukasz posady lepszej od dotychczasowej, to sprawdź, dlaczego warto poświęcić czas i przygotować list motywacyjny.

 

1. Gdy jesteś specjalistą…

…to w liście motywacyjnym możesz zawrzeć informacje m.in. o projektach, w których brałeś udział czy wynikach finansowych, które udało się ci wypracować w poprzednich miejscach pracy. Nieprzypadkowo zainteresowani zatrudnieniem profesjonalisty pracodawcy zaznaczają w ogłoszeniach, że potencjalni kandydaci mają przesłać list motywacyjny. Dokument ten to doskonały sposób, by lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy i tym samym zapunktować już na pierwszym etapie rekrutacji.

 

2. Gdy w CV nie zdołasz zawrzeć wszystkich informacji

Od dawna specjaliści od HR podkreślają, że CV powinno zmieścić się na arkuszu A4. Trudno się dziwić – pracodawca mający przejrzeć setki (jeżeli nie tysiące) aplikacji, nie będzie wczytywał się w dokumenty mające po kilka stron. Jeżeli twoje doświadczenie zawodowe jest okazałe, to może się okazać, że w CV nie zawrzesz wszystkich najważniejszych informacji. W takiej sytuacji dołączenie do CV listu motywacyjnego jest najlepszym rozwiązaniem, by w pełni zaprezentować swoją kandydaturę.

 

3. Możesz udowodnić, że wiesz, gdzie chcesz pracować

Choć może się to wydać żartem, list motywacyjny to świetny sposób, by pokazać pracodawcy, że nie odpowiadasz na wszystkie oferty z „automatu”. By jednak osoba zapoznająca się z twoim listem odniosła właśnie takie wrażenie, musisz spersonalizować przygotowywany dokument. Jak? Wskaż, gdzie znalazłeś ofertę, podkreśl nazwę firmę i uzasadnij, dlaczego zdecydowałeś się odpowiedzieć na ogłoszenie. Jeżeli rekrutacja nie jest ukryta, a pod ogłoszeniem podpisała się osoba odpowiedzialna za jej przeprowadzenie, to na początku listu wskaż adresata.

 

4. Zaprezentuj, co wniesiesz do firmy

CV to dokument, w którym trzeba przekazać podstawowe informacje o sobie – nie ma w nim miejsca na zaprezentowanie np. swoich umiejętności. To, co możesz zaoferować firmie – lub bardziej szczegółowo – konkretnemu działowi firmy przekaż w liście motywacyjnym. W ten sposób nie tylko pokażesz, że w strukturach firmy widzisz dla siebie miejsce – możesz też zaprezentować, że jesteś świadom swoich umiejętności. Takie rozwiązanie nie jest wcale chwaleniem się – pracownik, który wie, czego oczekuje od niego pracodawca, zawsze jest mile widziany.

 

5. Gdy masz dobre referencje

W sieci można znaleźć przykłady listów motywacyjnych, można również znaleźć gotowe szablony. Na pytanie, czy warto z nich korzystać, nie ma jednej odpowiedzi. Jeżeli z poprzednich zakładów pracy otrzymałeś dobre referencje, możesz zawrzeć informacje o nich właśnie w liście motywacyjnym, zamiast dołączać kilka dokumentów do CV. Wówczas szablon takiego dokumentu się tobie nie przyda, bo będziesz musiał wykazać się kreatywnością. Ta może się jednak opłacić – być może to właśnie ty otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.