5 mitów o pracy w korporacji

Ponoć w korporacyjnych budynkach nie straszy, ale można się zgubić w labiryncie korytarzy. Praca po 12 godzin to norma, choć zdarza się, że cały dział – w godzinach pracy – wybiera się na kręgle. Zapomnieć nie można o darmowych posiłkach lub przekąskach i karnetach na siłownię. Chcesz pracować w korporacji, ale słyszałeś o nich tak wiele, że się boisz? Czas poznać najpopularniejsze mity o pracy w korporacji. Sprawdź, czego na pewno nie musisz się obawiać, przekraczając próg korporacji.

Mit pierwszy – wyzysk, wyzysk, wyzysk…

Wśród najpopularniejszych mitów odnoszących się do pracy w korporacji trzeba wskazać na stwierdzenie, jakoby ludzie w nich zatrudnieni byli wyzyskiwani. Dotyczy to zarówno konieczności pracy po godzinach, jak i ciągłego bycia w dyspozycji. Jak twierdzą niektórzy, jest to ściśle związane z wyścigiem szczurów mającym miejsce w korporacjach. Czy jest tak rzeczywiście?

Odpowiedź na powyższe pytanie należy zacząć od zadania innego: czy miałeś już przyjemność pracować? Jeżeli tak, to z pewnością masz świadomość tego, że czasem praca po godziny jest niezbędna. Ważny klient, pilne zlecenie, chory kolega, którego trzeba zastąpić… Sytuacje bywają różne. Współcześnie korporacje ciężko pracują nad poprawą swojego wizerunku, walcząc jednocześnie z wyzyskiem pracowników i wręczając im umowy o pracę. Wykonywanie pracy na podstawie takiej umowy w dużym stopniu chroni pracownika.

Mit drugi – wyścig szczurów, czyli brak rozwoju

Aby otrzymać awans, pracownik korporacji musi się wykazać. Czy znasz jednak pracodawcę, który awansuje pierwszego lepszego pracownika? Na próżno szukać takiego na rynku pracy. Korporacje dbają o to, by zatrudnieni mieli dostęp do całego wachlarza szkoleń czy kursów, za pomocą których mogą oni podnieść swoje umiejętności.

W kontekście pracy w korporacji często pojawia się również stwierdzenie, że wszyscy zatrudnieni biorą udział w wyścigu szczurów. Choć nie można zaprzeczyć, że takie zjawisko występuje w niektórych korporacjach, to jednak zdecydowana większość firm opracowuje ścieżkę kariery każdego pracownika. Rozwiązanie to ma wyeliminować zjawisko nadmiernej rywalizacji między zatrudnionymi.

Mit trzeci – praca w korporacji to życie na walizkach

Niekoniecznie, choć wiele zależy od zajmowanego stanowiska. Kandydaci starający się o posadę w korporacji podczas spotkań rekrutacyjnych muszą odpowiedzieć na pytanie, czyli byliby w stanie przeprowadzić się lub podróżować między oddziałami firmy. Mobilność pracowników dla korporacji jest często bardzo ważna. Nie oznacza to jednak, że najważniejsza.

Kluczowi pracownicy korporacji (np. menagerowie czy dyrektorzy oddziałów) rzeczywiście muszą liczyć się z podróżami służbowymi. Pracownicy niższego szczebla podróżują rzadziej. Jeżeli myślisz o pracy w korporacji, to nie powinieneś bać się ewentualnych podróży – prawdopodobieństwo, że to właśnie ty będziesz żył na walizkach jest naprawdę niewielkie.

Mit czwarty – idealny pracownik według korporacji to pracoholik

Pracoholizm to poważna choroba. Pracownicy nią dotknięci wcale nie muszą zdawać sobie sprawy ze swojego problemu – najczęściej reaguje ich najbliższe otoczenie. Mimo że pracoholik potrafi spędzać w firmie coraz więcej godzin, to wykonywana przez niego praca wcale nie musi być wydajniejsza. Czy wyobrażasz sobie kreatywnego, efektywnego pracoholika?

Korporacjom, jak i wszystkim innym zakładom pracy, zależy na pracownikach, którzy będą w stanie wykonać zlecone im zadania. Twierdzenie, że korporacje są zainteresowane zatrudnieniem czy doprowadzeniem swoich pracowników na skraj wyczerpania jest zatem bzdurą – tacy nie są w stanie rozwijać firmy.

Mit piąty – pracownik bez imienia i nazwiska

Korporacje to potężne firmy zatrudniające tysiące, jeżeli nie miliony osób. W jednym budynku mogą pracować setki ludzi. Czy w takim zakładzie pracy zatrudniony może liczyć na indywidualne podejście, czy może raczej jest trybikiem w maszynie? Twierdzenie, że pracownicy korporacji są anonimowi jest wyolbrzymione. Dlaczego?

W zależności od korporacji, w wielu organizowane są imprezy firmowe, wyjazdy integracyjne czy też wprowadza się szereg udogodnień, z których mogą skorzystać poszczególni pracownicy. Nie można zapomnieć także o indywidualnych spotkaniach poszczególnych pracowników z przełożonymi, dzięki którym mogą oni wypowiedzieć się choćby na temat atmosfery panującej w firmie.

Chcesz pracować w korporacji? Być może słyszałeś o wszystkich wymienionych mitach. Nie powinieneś się jednak zniechęcać – korporacje bardzo dbają o swój wizerunek. Spróbuj i przekonaj się sam!